Návod k instalaci teplovodních topných lišt

Návod k instalaci na příkladu ECHL-3 a -3D

Zádní díl, přední díl a registr jsou jednotlivě zabaleny. Standardní délka je 2,5 m. Další položky – montážní a úchytový materiál je nutné objednat (balen je samostatně).

01.

Úprava délky a sklonu řezu zadního dílu se provádí pokosovou pilou. Při instalaci v rohu místnosti je třeba zaměřit přesný úhel (obvykle 90°) a pomocí pokosové pily pod tímto úhlem díl zkrátit. Instalace v rozích místnosti je důležitá, protože zde nejčastěji dochází k tvorbě vlhkosti.

02.

Vyrovnat zadní díly do roviny v celé délce i v rozích. Ke spojení zadních dílů se používá spojovací díl pro zadní díly (na obrázku stříbrný profil zasunutý do horní části zadního dílu).

03.

Zadní díl má v rozestupech 50 cm otvory (ø 8,5 mm), které slouží pro uchycení do zdi. Použijte vrták o průměru 8 mm, hmoždinky (8 mm) a (šrouby 6×50 mm).

04.

Po připevnění základové desky na zeď přichází na řadu plastové držáky. Otvory vyvrtejte 6mm vrtákem skrz zadní stěnu (předvrtané otvory se nacházejí v 50cm odstupech) a vsuňte 6mm hmoždinky. Pomocí šroubů 4 x 40 mm přišroubujte plastové držáky. U konce stěny by měl být zachován minimální odstup 15 cm.

05.

Připravte a vyrovnejte topný element. Odstraňte žebrování v místech uchycení plastovými držáky (4 lamely na jeden úchyt) a to pomocí špičatých kleští rotačním pohybem a tahem ve směru od měděných trubek. Pozor: lamely jsou velice ostré, proto doporučujeme použití pracovních rukavic. Odstraňte pouze ty lamely, co jsou nutné, jinak zbytečně snížíte topný výkon.

06.

Zavěste topný registr do plastových držáků.
Důležité: Dbejte, aby strana s delšíma lamelama směřovala ke stěně.

Důležité:
Nejprve spojte celou topnou soustavu, až poté ji uchyťte do plastových držáků.

07.

U délek větších než 8 m instalujte mezi topné registry kompenzátor. Pokud z důvodu např. stěnových výstupků není prostor pro roztažnost, kompenzátor umístěte do rohu pro každé 3 m délky topného registru.

08.

Instalujte do předního panelu protikusy k plastovým držákům. Položte je na zadní část čelního panelu a otočte o 90°, tak aby držely v připravených záhybech. Čelní panel spojte pomocí plastových držáků se základovým panelem. K tomu stačí jednoduché zatlačení rukou v místech držáků, zacvaknutí signalizuje správné upevnění.

Koncové kusy (dodávané v páru, levé a pravé provedení) pro boční překrytí registru patří do drážek čelního panelu.

09.

Připojení topných lišt je možné přímo do distribučního systému (jako např. u podlahového vytápění) nebo termostatickým ventilem. V druhém případě je potřeba čelní panel s dekorativním otvorem.

Dokonce i připojení pod omítku s jediným regulátorem místnosti je možné, stejnětak kombinace s ventily topných těles. Maximální délka topného okruhu je v tomto případě pro systém ECH-3 12.5 m a pro systém ECHL-3D 7.5 m. Přívod musí být připojen ke spodní měděné trubce.

10.

Spojení mezi horní a spodní trubkou topného registru může být buďto pomocí vychylovacího kompenzátoru nebo pomocí úhlových spojek. I použití T-kusu je možné, jenž může posloužit také pro odvzdušňování. V případě instalace termostatického ventilu je vhodné uzpůsobit čelní panel tak, aby bylo možné jej později v případě potřeby jednoduše odejmout.

Návod k instalaci teplovodních topných lišt

Jak se topné lišty montují?

Montáž topných lišt je velmi jednoduchá a nečiní problém ani u starších či historických a památkově chráněných budovách. Není nutný stavbní zásah do stěn pro začlenění vodovodního potrubí nebo kabeláže. Topné lišty od Energy-com jsou prostorově úsporné a nechají se rychle integrovat téměř do každé místnosti bez rozsáhlé přestavby. Mohou být použity buďto v novostavbách nebo i při rekonstrukci starých budov. Celá konstrukce je pokryta práškovým lakováním a skládá se z hliníkových dílů, které jsou montovány na stěny po celém obvodu místnosti. Přitom nehraje žádnou roli, zda se rozhodnete pro teplovodní lišty nebo elektrické lišty, neboť základový panel, krycí panel a topné těleso tvoří v obou variantách hlavní konstrukci Vašeho topného systému. Toto můžete namontovat sami v několika jednoduchých krocích. Další komponenty jako třeba plastové držáky, koncovky, T-spojky atd. patří k příslušenství, které je nutné doobjednat.

Zapojení & uvedení do provozu

Zatímco teplovodní modely jsou prostřednictvím distribučního systému nebo termostatického ventilu připojeny na vodní okruh, podobně jako u podlahového topení, ty elektrické jsou zas zapojeny do sítě elektrického napětí. Vyberte si vhodný výkon topných lišt na základě svých požadavků – u elektrických lišt mezi 125 a 575 Watty a u teplovodních mezi 88 a 420 Watty. Při výběru vhodného výkonu jsme Vám plně k dispozici. Elektrické lišty jsou bezdrátově propojeny s prostorovým termostatem, díky kterému si můžete nastavit požadovanou teplotu a nechat ji samoregulovat.

Topné prvky jsou standardně dodávány v délce 2,5 m, ale mohou být zkráceny na požadovanou délku, čímž zajišťují jednoduchou montáž, přesně padnoucí do Vašeho prostoru.

Standardně jsou komponenty produkovány v čistě bílé barvě (RAL 0916). Pro designově vhodnou instalaci si je můžete vyžádat v jakékoliv barvě z RAL-barevného spektra. Díky tomu mohou být topné lišty perfektně začleněny do každého interiéru.

Podrobnější informace k montáži topných lišt včetně ilustrativních fotografií naleznete v našich pokynech pro instalaci.