Renovace starých budov

Renovace starých budov s topnými lištami Energy-com

Obnova starých budov znamená především zachování jejich hodnot pro dané místo. Tento zásah je spojen i s cílem přiblížit podmínky pro bydlení nebo provoz budovy dnešním standardům (což je ve většině případů nutností). Plísně, nepříjemná vlhkost, sůl usazená ve zdivu, poškození konstrukce budovy nebo stavební „hříchy“ minulých úprav jako použití azbestu, pentachlorfenolu (PCF), formaldehydu a jiných zdraví škodlivých látek.
Rekonstrukce historické budovy s sebou většinou nese nové elektrické vedení, nové vodovodní a kanalizační rozvody a ventilační a topné systémy, které jsou buď zastaralé nebo za hranicí své životnosti. Naše topné lišty Energy-com jsou pro tyto účely, díky svým výhodám energetické úspornosti a blahým vlivům sálavého tepla, zcela vhodné.

Zde jsou k vidění již rekonstruované objekty, při jejichž obnově bylo použito našich topných lišt.

Renovace – zásadní krok pro zachování budovy

Staré budovy mohou být i několik set let staré, mají své osobité charakteristiky jako masivní zdi, zděné konstrukce, trámové stropy. Při stavbě se často používal kámen, hlína, dřevo. Staré budovy představují výpověď o období, ve kterém byly postaveny a proto mají leckdy neocenitelnou hodnotu (pokud ne pro širokou veřejnost, tak alespoň pro vlastníka). Pro využívání starých budov pro denní provoz vyžaduje přizpůsobení vnitřního komfortu dnešní úrovni.

Od sálavého tepla až k energetické účinnosti

V rámci rekonstrukce a energetické optimalizace je největším tématem vhodná izolace, ventilace a vytápění. Je třeba podotknout, že typ izolace je nutný správně kombinovat se systémem vytápění. Tuto kombinaci by měl navrhnout poradce v oblasti energetiky a vytápění specializovaný právě na staré a historické domy. Klasické systémy vytápění pracují na systému konvekčního vytápění, který není pro tyto druhy staveb vhodný, protože pouze ohřívají vzduch, což vede k jeho cirkulaci a vysoušení, rozdmýchává prach, pyly a roztoče a hlavně není energeticky výhodný. Navíc nedochází k vyhřátí rohů místností (tvoří se plísně), chladný vzduch kondenzuje a vlhkost se usazuje ve zdivu. Konvekční topné systémy se kvůli těmto neduhům nedoporučují.

Ideální řešení – topné lišty Energy-com

Sálavé teplo generované pomocí topných lišt je nejlepší volbou pro energetickou renovaci historických budov. Nevytápí totiž primárně vzduch, ale stěny budovy a předměty okolo stěn. Masivní neizolované stěny starých domů mají vyšší tepelnou vodivost než stěny z lehkých tepelně izolačních materiálů. Teplem naakumulované zdi sálají teplo zpět do místnosti až k protilehlé stěně, kde je částečně absorbováno a částečně se odráží zpět. Teplo ve stěnách starého domu vysušuje zdivo a zabraňuje tvorbě plísní. Prach, pyl, roztoči a celkově ovzduší v místnosti není vířeno, což ocení alergici a astmatici. Topné lišty jsou energeticky velice účinné a poskytují významné úspory nákladů.

Naše topné lišty jsou decentní, nenápadné a esteticky lehce se zakomponují do každého interiéru. Instalace je jednoduchá a bez větších zásahů do stávající konstrukce domu. Topný systém lze napojit na různé zdroje tepla jako například na elektrický kotel, kotel na zemí plyn, solární systémy (zde dochází k největší energetické účinnosti). Spotřeba energie ve starých budovách je optimalizována, problém úniku tepla u budov s vysokým stropem je vyřešen a konstrukce budovy je chráněna před vlhkostí. Topné lišty Energy-com jsou v mnoha ohledech ideálním řešením pro renovaci starých a historických budov. Rádi odpovíme na Vaše otázky, stačí nás kontaktovat.